Czym się kierować przy wyborze paszowozu?

19-05-2021

Większość rolników zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną inwestycją jest zakup dobrego wozu paszowego. Paszowóz sprawia, że przygotowanie i zadawanie paszy jest nie tylko szybsze i łatwiejsze, ale też bardziej precyzyjne. To oczywiście przekłada się stan zdrowia i wydajność zwierząt, a co za tym idzie – zyski ich właściciela. Przed zakupem nowego paszowozu rolnik powinien wziąć pod uwagę wiele różnych kwestii. Dziś przyjrzymy się najważniejszym z nich.

 

paszowóz Konsgkilde

 

Pojemność wozu paszowego

Pierwszą kwestią jest oczywiście pożądana pojemność paszowozu, która powinna być dopasowana do wielkości stada. Warto wziąć pod uwagę wybór większej pojemności, jeśli stado ma się powiększać.  Najbardziej popularne są paszowozy o pojemnościach 6-12 m3. Doskonale radzą sobie one z balotami siana, słomy i mieszaniem kiszonki.

System mieszania i wysypywania paszy

Paszowozy mogą mieć różne systemy mieszania pasz: poziomy lub pionowy. Większą popularnością cieszą się wozy paszowe z systemem pionowym i to nie tylko ze względu na ich niższą cenę. Przede wszystkim nie uszkadzają one paszy, mimo że pracują szybciej systemy poziome. Są również bardziej ekonomiczne w eksploatacji i serwisowaniu. Jeśli chodzi o system wysypywania paszy, ten powinno się dobierać do warunków panujących w oborze. Tu wyróżnia się grawitacyjne rynny zsypowe, poprzeczny przenośnik taśmowy i taśmy mocowane wzdłuż wozu.

Paszowóz samojezdny czy zaczepiany?

Paszowozy samojezdne kupowane są zazwyczaj tylko do bardzo dużych gospodarstw. W Polsce wciąż popularniejsze są modele zaczepiane. Tego typu paszowóz powinien mieć zapotrzebowanie na moc dopasowane do możliwości posiadanego ciągnika. Producenci nowoczesnych wozów paszowych dążą do tego, by ich modele cechowały się zmniejszonym zapotrzebowaniem na moc – dlatego warto zainteresować się nową, a nie używaną maszyną.

Możliwości systemu wagowego

Jednym z najważniejszych elementów wozu paszowego jest niewątpliwie system wagowy. To właśnie dzięki niemu przygotowanie paszy może być precyzyjnie kontrolowane. Przed zakupem paszowozu warto więc upewnić się, jak dokładny jest dany system i jakie dodatkowe funkcje posiada. Nowoczesne systemy wagowe dają możliwość wprowadzania wielu nastawień i mogą być poddawane personalizacji.

Wymiary wozu paszowego

Dla wielu rolników ważną kwestią są też wymiary danego wozu paszowego. Są one wręcz kluczowe, jeśli chodzi o przejazd paszowozu przez bramy, wrota i wjazd do budynków gospodarczych.