Czym się kierować przy wyborze środków przeciwbiegunkowych dla zwierząt?

22-01-2021

Z pewnością każdy hodowca pragnie w jak największym stopniu dbać o swoje zwierzęta. Zdrowa trzoda i bydło oznacza bowiem dobrej jakości produkty. Niestety, nie ma takiego gatunku, na który nie czyhałyby rozmaite zagrożenia. Jednym ze szczególnie niebezpiecznych zjawisk jest pojawiająca się u zwierząt biegunka. Może ona bowiem prowadzić do rozstroju układu pokarmowego, a w konsekwencji do odwodnienia. Skutek takiego rozwoju wypadków jest nawet w stanie być śmiertelny. Wobec tego nie można mieć wątpliwości co do tego, że za wszelką cenę należy chronić swoje zwierzęta przed rozwolnieniem.

Rozwolnienie u zwierząt ‒ profilaktyka i leczenie objawów

W jaki sposób działać, żeby nie dopuścić do tego, by biegunka poczyniła spustoszenie w organizmach zwierząt? Po pierwsze należy podejmować odpowiednie środki profilaktyczne. Przestrzeń, w której przebywa trzoda, powinna być higieniczna, a pasza, którą karmimy zwierzęta, musi być dobrej jakości i, co ważne, świeża. W zepsutym jedzeniu mogą się bowiem zalęgnąć bakterie, które są w stanie doprowadzić właśnie do biegunki. Czasami jednak mimo najwyższych starań coś idzie nie tak i zwierzęta dostają rozwolnienia. Jeśli tak się dzieje, można się oczywiście zaniepokoić, jednak nie należy panikować. Odpowiednie preparaty przeciwbiegunkowe dla bydła pomagają bowiem poradzić sobie z biegunką. W krótszej perspektywie łagodzą dolegliwości, a w dłuższej prowadzą do wyeliminowania choroby.

Czym się kierować przy wyborze środków przeciwbiegunkowych dla zwierząt? Niewątpliwie warto zasięgnąć opinii weterynarza. Doradzi on, czy w danym przypadku lepiej jest zastosować antybiotyki, czy preparaty oparte na naturalnych składnikach. Na początku warto spróbować łagodniejszych środków. Jeśli zadziałają, nie trzeba będzie stosować mocniejszych leków, które mogą mieć skutki uboczne. Kiedy jednak biegunka nie mija mimo starań, może być konieczne sięgnięcie po antybiotyki. Czasami jest to jedyny sposób na to, aby odratować swoje prosięta lub cielęta.