Dlaczego biegunka u bydła i trzody jest niebezpieczna?

20-01-2021

Nie ulega wątpliwości, że biegunka nie jest niczym przyjemnym. U zwierząt ta choroba może jednak być dodatkowo bardzo niebezpieczna. Podczas gdy dla człowieka rozwolnienie jest tylko przejściową trudnością, w przypadku bydła i trzody może ono nawet doprowadzić do śmierci. Ryzyko takiego zdarzenia występuje zarówno u młodych, jak i u dorosłych osobników, jednak szczególnie groźne jest dla tych dorastających. Należy więc chronić swoją trzodę i bydło przed tą niebezpieczną chorobą.

Nieprawidłowe działanie układów

Dlaczego rozwolnienie jest tak niebezpieczne dla zwierząt hodowlanych? Czemu jest nawet w stanie spowodować śmierć? Między innymi dlatego, że wskutek biegunki może dojść do odwodnienia organizmu zwierzęcia. W trakcie ostrego rozwolnienia wszystkie składniki odżywcze, które w normalnej sytuacji trafiłyby do krwiobiegu, zostają wydalone wraz z kałem. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja, gdyż zwierzę w ogóle nie przyswaja wówczas pokarmu. Dlatego też podczas biegunki bydłu i trzodzie znacznie spada masa. Najdrastyczniejszy przebieg ta reakcja ma zazwyczaj u młodych zwierząt, czyli na przykład u cieląt. Mogą one utracić nawet kilkanaście procent swojej wagi i w konsekwencji umrzeć. Do tego prowadzą bowiem ubytki masy rzędu dwudziestu procent.

Kolejnym groźnym zjawiskiem związanym z biegunką u bydła i trzody jest nieprawidłowe działanie nerek. Podczas rozwolnienia organy te w ramach reakcji obronnej wytwarzają znaczne ilości kwasów. Niestety, kiedy choroba trwa zbyt długo, zbyt duża jest także ilość wydzielanych przez nerki związków. A biorąc pod uwagę, że nie mogą zostać one usunięte z organizmu, jest to niewątpliwie niebezpieczna sytuacja.

Podsumowując, biegunka u bydła i trzody to nie przelewki. Chcąc nie dopuścić, żeby przybrała naprawdę niebezpieczny obrót, trzeba dbać o dwie rzeczy. Po pierwsze należy stosować profilaktyczne środki przeciw rozwolnieniu, do których należy między innymi utrzymanie czystości w oborze. Kiedy zaś biegunka już wystąpi, trzeba natychmiast zareagować. Powinno się wtedy podać odpowiedni preparat przeciwbiegunkowy i zapewnić zwierzętom duże ilości wody, aby uzupełnić to, co zostało wydalone z organizmu.