Dlaczego powinno się podawać lizawki dla zwierząt?

27-01-2021

Lizawki są obiektami, które służą uzupełnianiu składników mineralnych u zwierząt hodowlanych. Stosuje się je dlatego, gdyż niejednokrotnie dieta trzody złożona jest z pokarmów, które są ubogie w pewne pierwiastki. Dzieje się tak zarówno wtedy, jeżeli zwierzęta znajdują się na wolnym wypasie, jak i wtedy, gdy są one karmione paszami.

Co prawda do pewnych mieszanek dodaje się składniki, na które występuje szczególne zapotrzebowanie, jednak tych ostatnich i tak może być zbyt mało. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą lizawki mineralne. Jak sama nazwa wskazuje, obiekty te służą do lizania przez zwierzęta. W trakcie tej czynności trzoda dostarcza sobie niezbędnych składników mineralnych. Do głównych z nich należą takie pierwiastki jak sód czy chlor. Co ważne, w lizawkach składniki te występują w łatwo przyswajalnej formie. Ze względu na słony smak zwierzęta chętnie je pobierają, zasilając w ten sposób swoje organizmy.

Zalety lizawek mineralnych

Podawanie lizawek dla zwierząt jest szczególnie ważne wtedy, gdy trzoda jest bardzo młoda. Występuje bowiem wówczas największe zapotrzebowanie na składniki mineralne. Takie pierwiastki jak sód czy chlor są potrzebne do tego, żeby zwierzę prawidłowo rosło i się rozwijało. Niewątpliwą zaletą lizawek jest to, że ze względu na swoją formę pozwalają one na łatwe ustawienie zarówno na pastwisku, jak i w oborze. Trzeba jednak pamiętać, że podając zwierzętom lizawkę, należy jednocześnie zapewnić im dostęp do wody. Słony smak wzmaga bowiem poczucie pragnienia.

Należy także dodać, że zawarte w lizawkach minerały wpływają nie tylko na stan zdrowia trzody, ale również na jakość otrzymywanych ze zwierząt produktów. Mleko czy mięso pochodzące od krowy dokarmianej lizawką będzie zdecydowanie smaczniejsze i, co ważne, pożywniejsze niż wtedy, gdy źródło pożywienia stanowią jedynie pasze. Znajdują się tam bowiem te same pierwiastki, które zostały uprzednio podane w lizawce. W ten sposób dokarmianie zwierząt lizawkami przyczynia się także do dbania o zdrowie człowieka.