Żywienie zwierząt hodowlanych w dużym stopniu opiera się na tzw. kiszonkach. Produkowane są one z różnych rodzajów roślin, tzw. zielonek, parowanych ziemniaków, wysłodków. Dużą popularnością cieszy się pasza objętościowa z kukurydzy. Jakie są jej właściwości odżywcze? Jakie nasiona tej rośliny pastewnej są najlepsze na kiszonkę?
Kiszonka z kukurydzy to rodzaj paszy objętościowej i energetycznej zalecanej przy hodowli bydła. Jej walory odżywcze wynikają z wysokiej zawartości skrobi i tłuszczu w ziarnie a popularność wśród hodowców spowodowana jest stosunkowo dużą łatwością w zakiszaniu i dość krótkim czasie produkcji. Pryzma z kiszonką jest gotowa do podawania zwierzętom już po 6-8 tygodniach od jej zamknięcia. Chcąc zapewnić najlepsze walory smakowe i odżywcze, dobrze jest stosować w trakcie jej produkcji specjalne preparaty, które ograniczają ryzyko wystąpienia wtórnej fermentacji kukurydzy, jako jednego z głównych powodów psucia się paszy.
Niezwykle ważne jest dopilnowanie na każdym etapie produkcji odpowiedniego doboru nie tylko gatunku ziarna, ale także terminu zbioru, sposoby cięcia, napełnienia silosu, czy też przykrycia materiału, a następnie wybierania samej paszy. Aby uchronić urobek przed zagrzewaniem się kiszonki i zapewnić prawidłową fermentację ziaren zaleca się użyć zakiszacze bakteryjne, które dodatkowo poprawiają stabilność tlenową i zawartość suchej masy.
Do produkcji kiszonki najlepiej zastosować odmiany, takie jak np. Ferreto, Garrido, Enormo, Tipico, czy też Lopino. Charakteryzują się one dobrym wigorem początkowym, wczesnym kwitnieniem, wysokim udziałem suchej masy w plonie ogólnym, a także dobrym efektem stay green, co wpływa na ich walory smakowe.