Jakie poidła sprawdzą się w oborze wolnostanowiskowej, a jakie w oborze uwięziowej?

23-03-2022

Właściwe nawodnienie organizmu ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania niezależnie, czy mowa o ludziach, czy zwierzętach. W przypadku bydła pojenie pełni jeszcze jedną ważną funkcję. Odpowiednie nawodnienie krów mlecznych ma istotny wpływ na rentowność hodowli nastawionej na produkcję mleka. W związku z tym kluczowe jest to, by zadbać o całodobowy dostęp bydła do wody. Bieżącą podaż wody w oborach umożliwiają poidła. Na rynku znaleźć można ich wiele rodzajów, dlatego w dalszej części artykułu wyjaśniamy, jak dobrać sprzęt do systemu utrzymania i obsady zwierząt.

Jak dopasować poidła do systemu utrzymania zwierząt?

Jednym z kryteriów doboru poideł jest dostosowanie sprzętu do systemu utrzymania zwierząt w oborach. Obecnie najpopularniejsze są dwa typy obsady zwierząt: wolnostanowiskowy oraz uwięziowy. Systemy różnią się tym, że w oborach wolnostanowiskowych krowy mają zapewnioną większą swobodę niż w systemie uwięziowym, gdzie przebywają na uwięzi. W oborach wolnostanowiskowych bydło może się przemieszczać w indywidualnych lub grupowych boksach. Ze względu na różnice wynikające z zastosowania odmiennego systemu utrzymania nie we wszystkich obiektach sprawdzi się to samo wyposażenie obory. Jakie zatem wybrać? Przyjmuje się, że w oborach uwięziowych najlepiej sprawdzają się poidła miskowe.

Poidła miskowe ustawia się w taki sposób, by jeden zbiornik zapewniał dostęp do wody w dwóch stanowiskach. W efekcie z jednego poidła korzystają dwie sąsiadujące ze sobą krowy. Taki system jest mało efektywny przede wszystkim dlatego, że z jednego poidła miskowego mogłoby korzystać nawet ok. 20 krów. Jednak w systemie uwięziowym, gdzie nie ma możliwości zwiększenia obsady zwierząt na jedno urządzenie, poidła miskowe często są jednym sposobem zapewnienia całodobowej podaży wody dla zwierząt. Do obór wolnostanowiskowych z kolei najczęściej wybiera się poidła rynnowe oraz komorowe. Z tego rodzaju poideł w tym samym czasie może korzystać kilka krów, które przebywają np. w tym samym boksie. W nowoczesnych systemach wolnostanowiskowych zastosowanie znajdują też podła podgrzewane lub izolowane.