Jakie są zalety i wady dojarki przewodowej i hali udojowej?

24-03-2021

Do dojenia krów w wielohektarowych gospodarstwach posłużyć mogą albo dojarki przewodowe, albo hale udojowe. Przedstawiamy charakterystykę obydwu tych rozwiązań.

Czym charakteryzują się dojarki przewodowe?

Dojarki przewodowe instaluje się w gospodarstwach mlecznych z oborą uwięziową. Zasada ich działania jest bardzo prosta: dojarka zasysa mleko, a następnie ściska wymiono. Kolejno mleko przepływa przez kolektor oraz rurociąg ze stali nierdzewnej. Zanim trafi do schładzalnika, przepłynie przez filtr. Dojarki przewodowe składają się ponadto z aparatów oraz kubków udojowych, a także z pomp mlecznych, gwarantujących szybki i bezpieczny transport mleka.

Zaletami oferowanych przez nas dojarek przewodowych są:

  • możliwość dopasowania do wymion różnych kształtów,
  • duża szybkość, umożliwiająca wydojenie siedmiu zwierząt w ciągu godziny,
  • komfortowa i szybka obsługa.
  • zapewnienie komfortu zwierzętom,
  • wysoki poziom sterylności,
  • możliwość stałego nadzoru stanu zdrowia zwierzęcia i jego obserwację,
  • możliwość kontroli spożycia paszy przez zwierzęta.

Dzięki wysokiemu stopniu higieny, mleko z dojarek przewodowych jest produktem najwyższej jakości, ze śladowymi ilościami bakterii. Ponadto ten typ dojarek zaopatrzony został w system sygnałów dźwiękowych i świetlnych, informujących o zakończeniu doju. Tym samym umożliwia on rozwój gospodarstwa, pozwala zwiększyć stado i przyspieszyć produkcję mleka.

Dojarki przewodowe nie są jednak pozbawione wad. Przede wszystkim wśród minusów dojarek przewodowych wymienia się brak swobody ruchu zwierząt oraz ich narażanie na stres, co z kolei przekłada się wpływ na niską jakość mleka. Zaniepokojone i uwięzione zwierzęta produkują hormony stresu, które przedostają się bezpośrednio do mleka. W starszych modelach dojarek przewodowych nie istniały również duże możliwości automatyzacji i mechanizacji prac w oborze, a także występowała konieczność przemieszczania aparatu udojowego pomiędzy kolejnymi krowami.

Jakie są zalety i wady hali udojowej?

Hala udojowa jest znacznie bardziej kompleksowym rozwiązaniem, w skład którego, oprócz dojarni, wchodzą poczekalnia dla zwierząt, korytarz powrotny oraz pomieszczenia do schładzania i przechowywania mleka. W halach udojowych instaluje się cztery typy dojarni: rybia ość, bok w bok, tandem oraz karuzela. W dojarni typu rybia ość płynny ruch krów oraz bezpieczeństwo dojarza zapewniają profilowane bariery piersiowe i tylne. Ustawienie krów przypomina rybią ość, przy czym zwierzęta stoją do dojarza tyłem, dzięki czemu dojarnia zajmuje mało miejsca. Łatwy dostęp do wymion i sprawne dojenie to zalety „rybiej ości”. Wadą będzie konieczność wdrożenia programu, identyfikującego krowy dojące się wolniej od innych, przy stadach powyżej pięćdziesięciu sztuk.

Z kolei w dojarniach typu „bok w bok”, przeznaczonych dla średnich i większych stad, zwierzęta ustawione są ciasno jedno obok drugiego, równolegle do siebie i prostopadle do kanału udojowego. Dzięki temu dojarz pokonuje krótką drogę, aby wydoić całe stado. Krowy dojone są od tyłu i mają przed sobą otwartą przestrzeń, co zapewnia im wysoki komfort.

W halach udojowych w mniejszych gospodarstwach stosuje się natomiast tandem, w których krowy ustawione są na indywidualnych stanowiskach jedna za drugą. Dostęp do wymienia jest z boku zwierzęcia. Dojarnia typu „tandem” jest najdłuższa, dlatego wymaga dużej przestrzeni. W jednym rzędzie nie może być więcej niż cztery stanowiska. Największą zaletą tandemu jest wysoka przepustowość pojedynczego stanowiska.

Ostatnia z typów dojarni, dojarnia karuzelowa, najlepiej sprawdzi się w przypadku stad, liczących powyżej stu sztuk bydła. Krowy ustawione są w niej na obrotowej platformie z odpowiednim cyklem obrotu dostosowanym do zwierząt. Układ stanowisk w dojarni karuzelowej jest dowolny.

Największą zaletą hal udojowych jest ich konstrukcja, umożliwiająca krowom swobodne poruszanie się bez ryzyka urazów i bez narażania zwierząt na niepotrzebny stres. Hale udojowe są ponadto czyste i sterylne, a także ułatwiające sprawne zarządzenie gospodarstwem mlecznym.

Z drugiej strony jest to dość duża i kosztowna inwestycja, wymagająca gruntownego przemyślenia. Przed jej postawieniem należy zastanowić się nad rodzajem systemu udoju, nad rozmieszczeniem ciągów komunikacyjnych oraz wyposażyć halę w niezbędne elementy, aby dojenie przebiegało szybko, sprawnie i bez stresu dla krów.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty dojarek przewodowych, hali udojowych, a także, między innymi dojarek bańkowych, schładzalników mleka, stacji żywienia krów oraz stacji odpajania cieląt. Na wszystkie oferowane przez nas urządzenia udzielamy pisemnej gwarancji oraz zapewniamy ich pełny serwis gwarancyjny, oraz pogwarancyjny dwadzieścia cztery na dobę przez siedem dni w tygodniu.