Jakie właściwości mają preparaty mlekozastępcze dla cieląt?

05-07-2021

Każdy hodowca bydła wie, że prawidłowe odchowanie cieląt przekłada się na ich mniejszą śmiertelność, podatność na choroby i wysoki dobowy przyrost. Okres ten jest kluczowy również ze względu na potencjał zwierząt w wieku reprodukcyjnym. Zadbane jałówki szybciej można kryć, stają się też bardziej wydajne. Zdrowy odchów cieląt w pierwszych tygodniach zazwyczaj przekłada się też na ich długowieczność. Po okresie odpajania siarą cielęta powinny otrzymywać wysokiej jakości preparat mlekozastępczy, który pomoże im uzyskać wysoką odporność.

Preparat mlekozastępczy a mleko

Czym jest preparat mlekozastępczy? Najprościej mówiąc, to substytut mleka matki, jednak odpowiednio ulepszony. Preparaty mlekozastępcze bogate są składniki odżywcze i komponenty prozdrowotne kluczowe dla rozwoju cieląt. Zastosowane w nich prebiotyki i probiotyki chronią jelita zwierząt przed szkodliwymi bakteriami i zapobiegają problemom trawiennym. Wysokiej jakości preparaty mlekozastępcze charakteryzują się też atrakcyjnym dla cieląt zapachem i smakiem. Dzięki temu zwierzęta chętnie je pobierają, co bezpośrednio przekłada się na ich przyrosty dobowe.

Dlaczego tak wielu hodowców decyduje się na podawanie cielętom preparatów mlekozastępczych, zamiast krowiego mleka? Dzieje się to z co najmniej kilku powodów. Skarmianie preparatami mlekozastępczymi jest tańsze, biorąc pod uwagę obecne ceny mleka krowiego. Preparaty mlekozastępcze dają też gwarancję zdrowia cieląt. W przypadku mleka krowiego zawsze istnieje ryzyko pojawienia się w nim bakterii, wirusów, pierwotniaków, czy grzybów. Wraz z mlekiem krowim cielę może zarazić się też chorobą zakaźną. Trzeba również pamiętać o tym, że naturalne mleko nie zawiera zbyt wielu cennych składników odżywczych. Jego skład bywa jeszcze słabszy, gdy krowa ma problemy z kwasicą, ketozą, lub innym schorzeniem metabolicznym.

Jak wybrać preparat mlekozastępczy?

Zawsze warto dobrać preparat dopowiadający potrzebom gospodarstwa. Warto upewnić się, że dany preparat mlekozastępczy łatwo się rozrabia, a przy tym pozostaje wydajny. Hodowcy korzystający z automatów do odpajania powinni upewnić się  też, że dany produkt może być w nich zastosowany. Niezależni od wyboru preparatu mlekozastępczego, cielętom należy podawać go zgodnie z zaleceniami producenta. W przeciwnym wypadku może on zaszkodzić zwierzętom, zamiast je wzmocnić.