Jakie zbiorniki nadają się do przechowywania mleka zaraz po udoju?

25-10-2022

Krowie mleko jest bez wątpienia jednym z najbardziej podstawowych produktów rolniczych. Jednak wbrew temu, co myśli wiele osób, mleka po udoju nie wystarczy przelać do dowolnego naczynia i odstawić w zacienionym miejscu. Powinno ono bowiem jak najszybciej trafić do specjalnego zbiornika na mleko. Poniżej dowiesz się więcej na ten temat.

Jak powinno przechowywać się mleko bezpośrednio po udoju?

Krowie mleko zaraz po udoju ma temperaturę około 35℃, która idealnie sprzyja rozwojowi bakterii i innych szkodliwych mikroorganizmów. Sprawia to, że jest ono niezdatne do spożycia zaledwie po kilku godzinach. Dlatego też mleko powinno zostać jak najszybciej schłodzone, najlepiej do temperatury 4-8℃. Ponadto warto, aby naczynie, w którym przechowywane jest mleko, nie przepuszczało światła oraz ograniczało lub całkowicie odcinało dostęp powietrza do substancji. W ten sposób bakterie nie będą miały odpowiednich warunków do rozwoju, a mleko będzie zdatne do spożycia bez żadnej obróbki nawet do 48 godzin po udoju.

Czy warto kupować schładzalnik na mleko?

Zarówno w dużych dojarniach, jak i małych gospodarstwach rolnych, schładzalniki na mleko stają się już powszechnością. Są to ogromne zbiorniki na mleko ze stali nierdzewnej, zdolne pomieścić od kilkuset, do nawet 20 000 litrów. Ich największą zaletą jest to, że potrafią błyskawicznie schładzać mleko i przez cały czas utrzymywać je w odpowiedniej temperaturze. Dotyczy to w szczególności modeli z termostatami, które można nastawić na konkretną temperaturę. Poza tym dużo zbiorników może być napełnianych bezpośrednio przez dojarkę, co znacznie ułatwia pracę. Warto też wspomnieć, że najlepsze modele schładzalników do mleka mają systemy automatycznego czyszczenia, elektroniczne panele sterowania oraz wiele innych udogodnień.