Jakim mlekiem karmić cielęta?

29-06-2023

Hodowla bydła mlecznego wiąże się z koniecznością właściwego dbania o cielęta, a zwłaszcza ich prawidłowego żywienia. Będzie to szczególnie istotne na wczesnych etapach rozwoju, ponieważ dostarczanie optymalnej ilości dobrze dobranych składników odżywczych przesądza o tempie wzrostu zwierząt oraz wpływa na poziom ich przyszłej mleczności, a także bezpośrednio przekłada się na stan zdrowia i co za tym idzie koszty utrzymania. Przy wspomaganiu żywienia istotną decyzją będzie więc wybór mleka dla cieląt. Przekonajmy się, co jest ważne przy podejmowaniu decyzji o zakupie preparatu mlekozastępczego oraz sprawdźmy, co liczy się przy jego podawaniu.

Jak podawać preparaty mlekozastępcze?

Po zakończeniu pobierania przez cielęta siary ich żywienie jest oparte o podawanie pasz płynnych w postaci preparatu mlekozastępczego. Jego rodzaj powinien odpowiadać wiekowi zwierzęcia – na początku cielęta są karmione środkiem o zwiększonej zawartości białka pochodzącego z mleka sięgającej 22%, a także obfitującego w tłuszcze, których optymalna ilość to 18–20%. Ważne, by w preparacie były jedynie śladowe ilości włókna pokarmowego. Taki skład mleka jest dawkowany do ukończenia 4 tygodnia życia, kiedy to można wprowadzać mieszanki z dodatkiem białka roślinnego i mniejszą ilością tłuszczu. Warto pamiętać, że karmienie powinno odbywać się z wykorzystaniem odpowiednich poideł, ponieważ umożliwiają one fizjologiczny sposób pobierania pokarmu i przeciwdziałają problemom zdrowotnym.

Co musi się znajdować w mleku dla cieląt?

Najważniejszym składnikiem mleka dla cieląt przeznaczonego do żywienia przed ukończeniem przez nie 4 tygodnia będą białka odzwierzęce np. odtłuszczone mleko w proszku, kazeina w proszku, serwatka w proszku lub koncentrat białek serwatkowych. W preparatach dla starszych zwierząt może się znaleźć białko roślinne m.in. z pszenicy lub soi. W obu przypadkach ważne będą dodatki w postaci probiotyków oraz aminokwasów – lizyna, metionina i treonina – a także witamin A, C, D oraz E. Liczy się też obecność mikro- i makroelementów, więc miedzi, cynku oraz żelaza i manganu.