Karmidła polecane dla kur

26-07-2023

Uzyskanie satysfakcjonujących wyników przy hodowli drobiu oznacza osiągnięcie dobrego wyrównania wśród utrzymywanych sztuk w przypadku stad rzeźnych oraz oczekiwanej nieśności przy produkcji jaj. Będzie to uzależnione od warunków tworzonych ptakom oraz jakości pozyskanych piskląt. Wśród czynników, na które najłatwiej wpływać, a jednocześnie w największym stopniu przekładają się na efekty, jest rodzaj podawanej karmy i sposób jej dystrybucji. Ważna będzie zawartość niezbędnych składników odżywczych oraz forma gwarantująca ich możliwie wysoką przyswajalność. Nie można jednak zapominać, że dla optymalnego pobierania pokarmu istotne będzie zagwarantowanie wszystkim zwierzętom stałego i swobodnego dostępu do paszy. W tym celu konieczne będzie użycie odpowiednich karmideł dla kur. Przekonajmy się, jakie rozwiązania stosuje się najczęściej.

Jakie rozwiązania stosuje się przy podawaniu paszy?

Sposób podawania paszy zależy od jej rodzaju, a także od skali prowadzonej hodowli. W przypadku duży kurników używane są zwykle linie rozprowadzające przygotowaną w silosach mieszankę do karmideł rozstawionych w obiekcie. W takich sytuacjach powstająca karma może być przesyłana z wykorzystaniem paszociągów łańcuchowych z odkrytymi rynnami zabezpieczonymi grillem albo paszociągów spiralnych, które przy wykorzystaniu rur z obracającymi się elementami ślimakowymi przemieszczają pożywienie do karmideł. W mniejszych hodowlach używane są także ustawiane rzędowo lub w formie gniazd karmidła automatyczne, które samoczynnie dostosowują poziom paszy. Możliwe jest także stosowanie karmideł manualnych, gdzie pokarm dosypuje się ręcznie. W przypadku chowu wolierowego korzysta się z takich samych opcji.

Co muszą zapewniać karmidła dla drobiu?

Karmidła zamontowane w kurniku powinny zapewniać właściwy dostęp do pokarmu, tak, by z paszy mogła korzystać jak największa liczba ptaków. W przypadku stad rodzicielskich liczyć się będzie także możliwość zróżnicowania paszy dla kogutów i kurek. Stosowany system powinien też minimalizować straty karmy oraz ułatwiać zachowywanie jej w czystości, chroniąc przed przedostawaniem się odchodów.