Premiksy i ich rola w żywieniu krów mlecznych

28-03-2023

Celem hodowli krów mlecznych jest uzyskanie i utrzymanie wysokiej mleczności, a także zachowanie odpowiednich parametrów jakościowych. Osiągane rezultaty są uzależnione od rasy zwierząt oraz ich stanu zdrowia, na które wpływają nie tylko warunki, w jakich utrzymywane są zwierzęta, ale również zadawana im pasza. Niezależnie od wybranego modelu żywienia TMR/PMR czy naturalnego wypasu, w wielu przypadkach nie obejdzie się bez podawania prawidłowo dobranych premiksów dla krów mlecznych. Przekonajmy się, co sprawia, że są one konieczne i zobaczmy, jakie substancje mogą zawierać.

Dlaczego korzystanie z premiksów jest niezbędne?

Krowy mleczne są wyselekcjonowane pod względem genotypu tak, że posiadają predyspozycje do wytwarzania znacznych ilości mleka. Zdarza się jednak, że w niektórych okresach ich organizm ma obniżone zdolności wchłaniania wszystkich niezbędnych składników odżywczych z pobieranej paszy. Dzieje się tak zwłaszcza w okresie zasuszenia i wczesnej laktacji. Optymalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie suplementacja brakujących substancji w formie odpowiednio skomponowanych dodatków paszowych, czyli premiksów, stanowiących połączenie składników mineralnych i witamin w łatwej do przyswojenia postaci. Warto jednak pamiętać, że będzie to korzystne także w innych okresach.

Jakie składniki znajdują się w premiksach dla krów mlecznych?

Suplementy przeznaczone dla krów mlecznych mogą zawierać wiele witamin i minerałów. Zwykle będzie to mieszanka związków zawierających wapń, fosfor, magnez, a także sód i chlor oraz potas czy siarkę. Często wprowadza się także dodatki takie jak cynk, selen oraz miedź. Jeżeli chodzi o witaminy, to w grę wchodzi podawanie niacyny (witamina PP), biotyny (witamina B9) oraz β-karotenu (witamina A), a także witamin D i E.