Preparaty rekomendowane do dippingu poudojowego

15-02-2024

Proces pozyskiwania mleka wymaga utrzymywania wysokich standardów higienicznych, w przeciwnym razie będzie miało ono zbyt niską jakość, by mogło zostać przeznaczone do wykorzystania. Problemy z czystością mogą również przełożyć się na zdrowie zwierząt, a więc pośrednio także na koszty utrzymywania stada z uwagi na wzrost wydatków na opiekę weterynaryjną i leki. Jednym ze sposobów na efektywną redukcję tego rodzaju niebezpieczeństw jest stosowanie odpowiedniego dippingu poudojowego. Przekonajmy się, jak to wygląda w praktyce i sprawdźmy, w jaki sposób należy dobierać właściwy preparat.

Dlaczego warto korzystać z dippingu poudojowego?

Dipping udojowy polega na zastosowaniu środka pozwalającego na dezynfekcję wymienia. Będzie on skutecznie chronił kanały strzykowe przed drobnoustrojami, ale też pomoże w wyczyszczeniu ich przed kolejnym dojem. Warto też pamiętać, że użyty preparat zarówno niszczy wirusy, bakterie, grzyby oraz pierwotniaki, jak i przyspiesza zasklepianie kanałów strzykowych, co zapobiega wnikaniu zanieczyszczeń do gruczołu mlecznego. Procedura korzystania z dippingu jest prosta i polega na zanurzaniu strzyków w specjalnym kubku. Płyn jest gęsty i ma intensywną barwę, dzięki czemu utrzymuje się na strzykach i pozwala na wizualne sprawdzenie, czy zabieg wykonano prawidłowo i żadne zwierzę nie zostało pominięte.

Jak wybrać właściwy dipping poudojowy?

Dippingi poudojowe zawierają różne substancje czynne. Mogą nimi być chlor, jod, nadtlenek wodoru, a także rozmaite kwasy. Planując dobór preparatów, warto decydować się na środki, które mają szerokie spektrum działania. Nie można jednak zapominać o okresowej zmianie używanego płynu, ponieważ zapobiegnie to uodpornieniu się drobnoustrojów na proces dezynfekcji. Liczy się także dopasowanie dippingu do pory roku – zmiana będzie konieczna na zimę, by zapobiec zamarzaniu i podrażnianiu w ten sposób strzyków.