Wapno granulowane jako materiał nawozowy - gdzie i kiedy się sprawdza?

30-11-2022

Uzyskiwanie dobrego plonowania niezależnie od rodzaju uprawianych roślin wymaga dostarczania im odpowiedniej ilości składników odżywczych. Podstawą, poza dostępem do światła słonecznego i wody, będzie gleba zasobna w najważniejsze substancje umożliwiające wzrost roślin – potas, fosfor, azot oraz magnez, a także inne makroelementy m.in. siarki. Ponieważ są one pobierane z gleby za pośrednictwem systemu korzeniowego, wśród kluczowych czynników znajdzie się wykonywanie takich zabiegów agrotechnicznych, które zwiększą potencjalne szanse wykorzystania zgromadzonych w podłożu zasobów. Jednym z rozwiązań pozwalających na poprawę jakości gleby jest używanie wapna nawozowego granulowanego. Przekonajmy się, jakie jest jego znaczenie.

Dlaczego wapnowanie jest konieczne?

Zasilanie gleby odpowiednimi składnikami odżywczymi jest ważnym elementem, niezbędnym przy uprawie zabiegów agrotechnicznych. Warunkiem uzyskania dobrej jakości gleby będzie jednak wzbogacanie w substancje, które pozwolą na efektywne regulowanie jej kwasowości. Wpływanie na poziom pH jest konieczne dla poprawy wchłanialności innych stosowanych nawozów. Będzie on przesądzał np. o możliwości poboru fosforu, magnezu i molibdenu.

Co jest ważne podczas wapnowania?

Podawanie wapna wymaga dopasowania jego ilości do kwasowości gleby, tak by uzyskać optymalny poziom pH. Jest on z kolei uzależniony od gatunku uprawianych roślin – preferencje co do tego parametru mogą być różne. Znaczenie będzie miał także skład gleby i jej uziarnienie. Na glebach piaszczystych zabiegi trzeba będzie prowadzić częściej. Warto też pamiętać, że najlepszym okresem do wapnowania jest czas pożniwny, co ułatwia prawidłowe rozprowadzenie używanego granulatu, a także z uwagi na opady pomaga w jego właściwej i równomiernej dystrybucji.